Velikonoční speciál – barvení vajíček, dekorace, dobrůtky a jejich srovnání s Itálií

Ahojik Birdíci! Dnes mám pro vás takový kratší, Velikonoční speciál. Je sice na poslední chvíli, ale možná někoho z vás inspiruje! 🙂 Jelikož mám italské kořeny, řekla jsem si, že bych mohla pár bodů připsat také o tom, jak Velikonoce slaví Italové! 🙂 Tak pojďme na to!

IMG_3687

Barvení vajíček

Nikoho z vás jisto jistě nepřekvapí, že se na Velikonoce barví vajíčka. Tato tradice je spjata spíše s oslavou jara, ne s tradičním křesťanským svátkem, tedy s zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Symbol vejce znamená nový život nebo znovuzrození. Historie této tradice sahá až do starověkého Egypta a Persie, kde se na svátky jara barvila vajíčka na červeno.

Letos bych chtěla vajíčka barvit přírodně, tedy kromě známé cibule použít i řepu, kurkumu nebo červené zelí. Uvidíme, jak to dopadne! 😀 Vajíčka jsem někdy i zdobila voskem, ale nevypadaly úplně podle mých představ, takže jsem zůstala u roztomilých nálepek! 🙂 Líbí se mi i zdobení ubrouskovou technikou (tuto techniku jsem měla dříve velmi ráda a zdobila jsem tím květináče).

Kraslice mi přijdou nádherné! Proto doma máme několik koupených, ozdobených jak voskem, tak slámou nebo vyřezávané.

IMG_3712

IMG_3710

Jak to mají v Itálii?

  • Italové vajíčka nebarví, ale i přesto vajíčko zůstává symbolem Velikonoc, ostatně jako po celém světě. Místo pravých vajíček mají vajíčka čokoládová, která jsou zabalená do barevných papírů a většinou ukrývají nějaké překvapení uvnitř. Některá měří i přes metr! 😀

IMG_9888

Dekorace

Velikonoční dekorace naprosto miluji! Jelikož jde o samé zajíčky, kuřátka, ovečky atd., můžu se vždy tou roztomilostí rozpustit! 😀 Jejich figurkami se zdobí osení, které je podle mě nejlepší si vypěstovat! Letos nám rostlo jako z vody… semínka jsme dali na vatu do Petriho misky (jako správní přírodovědci 😀 ) a já se na ně chodila každý den dívat!

Každý má jiný vkus, my doma máme rádi malovaný porcelán, takže pokoje zdobíme různými miskami, vázami nebo rozkošnými ozdobami. U mě v pokoji na mě koukají různá zvířátka a různé další barevné a hlavně veselé dekorace! 🙂

Ve váze také nesmí chybět kočičky, zlatý déšť nebo zelené větvičky, které opět můžeme ozdobit. I upečený beránek může dělat ozdobu, stačí mu přidělat mašli! 🙂

IMG_3714

Dobrůtky

Jak jsem již zmiňovala, peče se beránek a pak také mazanec. Upřímně, na pečení vánoček, mazanců a podobných věcí nejsme úplní odborníci, takže si beránky i mazanec kupujeme… 😀 Minulý rok jsem dělala jarní muffinky, možná letos stihnu také udělat něco podobného.

Největší „hostinu“ máme samozřejmě na Velikonoční Pondělí, kdy nachystáme bohatou snídani. Jedná se o nářezy klobásek, slaninky a dalších masových pochoutek,  „zelenou“ nádivku (s kopřivami), domácí sýr, křen a samozřejmě vajíčka. Pokud nevíte, jak s vykoledovanými vajíčky naložit, já doporučuji udělat vajíčkový salát! 🙂

Jak to mají v Itálii?

  • Itálie je rozdělena na spoustu regionů, každý z nich má trochu jiné tradice, co se týče jídla, a proto i Velikonoce vypadají pokaždé trochu jinak. V čem se ale regiony shodují je vždy pečený „beránek“ (jehněčí) a colomba, tedy holubice, což je vlastně takový mazanec.

 

Obecně se v Itálii pohánské tradice moc neslaví, přeci jen jde o velmi křesťanský stát. Proto Velikonoce slaví hlavně půstem a poté velkou hostinou v neděli na Boží hod velikonoční.

A zde ještě malé videjíčko s jarní a velikonoční tématikou! 🙂

Co si z článku odnést?

  • Užijte si tyto svátky v rodinném kruhu tak, jak se to líbí vám!
  • Puste do vašeho domova trochu barev v podobě dekorací nebo čerstvých květin.
  • Hlavně si pořádně naplňte bříška! 😀
  • Tip na knížku – Pokud se chcete o Velikonocích a obecně o křesťanství dozvědět něco více, přečtěte si Jeho Království od Mika Waltariho.

Jak budete slavit Velikonoce vy? 🙂


Pište mi do komentářů, nezapomeňte lajkovat moje stránky:

Facebook
Instagram

… a já se na vás budu těšit opět u dalšího článku! ?

S láskou,

vaše Birdie.

Napsat komentář




Enter Captcha Here :