Letní čas | Jak se správně opalovat, jaké produkty použít a jak to celé funguje? Birdík poradí!

Vážení, léto nekompromisně pokračuje a já přispěchala s dalšími letními tipy. Tentokrát na vyloženě „žhavé téma“, a to je slunce. Jedna čtenářka a kamarádka v jednom mě totiž požádala o sepsání článku na téma zdravé opalování, a tak Birdík znovu přispěchal s radami a nápady! Jak to tedy s tou sluneční ochranou vlastně je a jaké produkty by doporučil?

Slunce jako přítel i nepřítel

Nejprve je nutné si uvědomit, že pojem „zdravé opalování“ neexistuje. Zkrátka smažení se na slunci není pro naše tělo dobré, ale to v žádném případě neznamená, že se máme sluníčka nadobro vzdát.

Před nějakým časem jsem sestudovávala vědecké články na prezentaci v biochemii o vitamínu D, jehož hlavním zdrojem je právě slunce. A zde je několik poznatků:

 • hlavní funkce vitaminu D  je regulace a optimalizace hladiny vápníku a fosforu v krvi (důležité pro stavbu kostí)
 • z UV záření přijmeme okolo 80 % -> málo UV záření = málo vitaminu D (kompenzace stravou – rybí tuk, kvasnice, vejce, mléko)
 • vitamin D podporuje imunitu (snižuje výskyt autoimunitních onemocnění)…
 • …na druhé straně UV záření negativně ovlivňuje imunitu v závislosti na množství a intenzite záření -> vznikají volné radikály, které vedou k oslabení organismu

Výsledek je trochu protichůdný, je to tak? 😀 K pochopení, jak se správně opalovat čtěte dále…

Pobyt na slunci

Poslední dobou se řídím pravidlem „méně je více“ a na slunce vyběhnu vždy tak na 20 minut a poté pádím do stínku. Bylo také dokázáno, že takovéto opalování, tedy rozumně se opalovat co možná nejčastěji (větší plocha kůže vystavena slunci opakovaně po kratší dobu), zvyšuje produkci vitaminu D. Na takto krátkou dobu nemusíte tělo mazat krémy se sluneční ochranou (která není vždy šetrná k přírodě ani k našim tělům, ale o tom později…).

Nikdy se neopaluji během poledne, kdy je sluníčko nejsilnější (11 a 15 hod).

Sluneční ochrana

Pokud se rozhodneme na sluníčku strávit delší dobu, vždy je nutné namazat se krémy s UV filtrem, které kůži chrání před škodlivým UV zářením.

Vždy sahejte po krémech, které vás chrání před UVA i UVB (často krémy obsahují pouze UVB filtry) zářením, které se liší ve vlnových délkách a je tedy různě silné. UVA proniká hlouběji do kůže a může napadat buňky pokožky, naopak UVB je zdrojem opálené, ale i spálené pokožky. A bohužel oba typy záření mohou způsobovat rakovinu kůže. 🙁

Já jsem hodně světlý typ, fototypově pravděpodobně 2 a jelikož jsem během dovolené i přes 3 týdny u moře, vždy sahám po SPF (Sun protection factor) 50+, tedy krému s velmi vysokou ochranou na začátku dovolené a následně přecházím na SPF 30 – 20. Krémem mažu hlavně velmi citlivá místa jako obličej, ramena, záda a dekolt.

Jistě znáte i poučku mazat se 20 min před pobytem na slunci a že většina krémů je voděodolná… Co ale možná nevíte je, že látky, obsažené právě v těchto ochranných krémech (využívající chemické filtry), jsou škodlivé pro vodní organismy (různé řasy, fytoplankton apod.)… Proto je dobré používat přírodní krémy (obsahující minerální filtry), šetrné k přírodě. Opět se dostávám k tomu, že nejlepší je krémy používat jen když je to nezbytně nutné (déle než 20 min na slunci), protože obsahují látky (chemické filtry, nanočástice), které tělu a právě ani přírodě neprospívají!

Moje rodina již spoustu let používá krémy z lékárny. Oproti krémům z drogérie totiž obsahují „něco navíc“ (zklidňující složky…) a jsou kvalitnější. Vždy jsme kupovali La Roche Posay, ale tentokrát jsem chtěla vyzkoušet něco jiného, a tak jsem sáhla po sprejích od Avene (velmi podobnou značku). Vybírala jsem spreje pro citlivou pleť, konkrétně s SPF 50+ a také olej s SPF 30. 🙂 Krémy jsou navíc hypoalergenní, bez parabenů a ftalátů, ale oba s chemickými filtry, a tak jsem byla nadšená, že jsem našla i tento mini krémík Avene Sun Mineral s SPF 50+ a minerálními filtry. Stojí 4x tolik (s ohledem na objem), ale jsem ráda, že mohu přírodě zase malinko odlehčit.

Všechny produkty už jsme měla možnost i vyzkoušet a jsou moc příjemné, krásně se roztírají a jsou úžasně lehké (neměla jsem ani žádný ulepený pocit, který jsem trochu měla u La Roche Posay). A ten minerální ani nezanechává bílý film, který se u podobných krémů řadí mezi negativa! 🙂

Něco navíc

Nemyslete jen na produkty „k opalování“, ale i „po opalování“. Jsou to různé sprchové gely, které pokožku zklidňují a nesmývají opálení, šampony, které vlasy chrání před solí, chlórem i UV zářením, ale hlavně pak krém, který pokožku regeneruje a stará se o případná spálení. Jukněte na článek z minulého roku, ideální je takový, který je nejen na tělo, ale i obličej.

V letním období se také doporučuje konzumovat beta-karoten (tablety nebo hoodně mrkve 😀 ), který slibuje lepší a delší opálení. Navíc i on trochu pokožku chrání a předchází tedy spálení. Já ho začínám konzumovat vždy někdy v půlce června, ale stačí ho do sebe lupat 14 před odjezdem k moři a po dobu pobytu. 🙂

Posledním tipem je zbytečně se u moře nemalovat! 🙂 Pamatuji si doby, kdy jsem si jako „teen“ obalila řasy alespoň voděodolnou řasenkou… Facepalm jak Brno! 😀 Nechte pleť dýchat alespoň na té pláži! 😀 Večer do města se pak klidně namalujte (nezapomeňte ale na kvalitní odličení viz článek o ple’tové rutinně), i přesto doporučuji místo hutného makeupu jen lehký BB krém (můj favorit je hydratační od Lancomu) a pleť dozdobit rozjasňovačem. Ten mi dlouho chyběl, a tak jsem po tolika slov chvály sáhla od Maybelline  (najdete např. na Notino.cz).

Co si z článku odnést?

Tak Birdíci, abychom si to shrnuli (tužku do ruky!), na sluníčko nejlépe jen na 20 min. Pro delší dobu na slunci vždy používat krém s faktorem a SPF volit vždy raději vyšší a s ohledem na váš typ pleti. Krémy volit přírodní nebo z lékáren, které prochází kontrolou a většinou nabízí i „něco navíc“ (UVA i UVB filtr), dlabat beta-karoten a nechat make-up doma! 🙂 Takže teď již všichni víte, jak nenechat sluníčko být naším nepřítelem! 🙂


Přišel vám článek užitečný? Jak se opalujete vy?


Pište mi do komentářů, uděláte mi tím velkou radost a pokud se vám článek líbil, nezapomeňte lajkovat moje stránky:

Facebook
Instagram

… a já se na vás budu těšit opět u toho dalšího!

S láskou,

vaše Birdie.

2 Comment

 1. Viki says: Odpovědět

  super článok 🙂 dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí o opalovaní..využijem v lete

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  1. Birdie says: Odpovědět

   Tak to jsem ráda! 🙂

Napsat komentář
Enter Captcha Here :