Volné dny a Tip na výlet do Kuksu

Vítám vás u nového článku, který tentokrát bude plný fotek a trochu více rozkecávací. Jak jste si užili dva volné dny tento týden? Pro mě, která mám prázdniny a na brigádě je teď povinná dovolená, se toho moc nezměnilo! 😀 Ale i tak bych vám o nich něco ráda napsala! 🙂 Ve druhé polovině na jdete i tip kam na výlet (podobně jako v dalších článcích zde, tady nebo tady).

Jako téměř každý volný víkend jsme i tentokrát jeli za babi a dědou do našeho domečku na vesnici. Babičce i dědovi táhne na 90let, ale musím zaklepat (Kde je nějaké dřevo, když ho člověk potřebuje?), že jsou to čiperní staříci, kteří ještě mají stále svůj vlastní rozum. Všechno chtějí dělat sami, nikoho nepotřebují, ale i tak bychom je někdy raději připásali do křesla, aby chvilku seděli! 😀

U babičky je to vždy „velkovýkrmna“, což asi každý zná… pokaždé je navařená polévka, hlavní chod i dezert, vše vynikající a v takovém množství, že si domu do Prahy vezeme „výslužku“! 😀 Znáte takový ten 9gag vtípek, kdy vnouček volá babičce, ať přijede, babička odpoví, že je moc stará a nemocná, ale když se vnouček zmíní, že je doma sám a BEZ JÍDLA, nasedne na skůtr a drandí si to po silnici! 😀 Podle mě naprosto trefné!

 

IMG_7868

 

IMG_7937

Opékání buřtíku je pro mě vždy spjaté s prázdninami.

U našeho domečku je rozlehlá zahrada, kde kromě květin najdete ovocné stromy (jabloně, třešně, broskve, meruňky…), ovocné keře (rybíz, maliny, ostružiny) i zeleninu (hrášek, fazolky, rajčata, okurky…), takže já odmala v létě chodím po zahradě a jen lupu něco rovnou do pusy! No k nezaplacení! 🙂 Tohle je určitě výhoda života na venkově, i když bych si tu sebe neuměla úplně představit.

 

IMG_7946

 

IMG_7940

 

Moc ráda sem jezdím, už jen kvůli stařečkům, se kterými sedávám na lavičce a vyprávím nebo poslouchám. Jsou to dny, kterých si nesmírně vážím a které doufám budu takto moct trávit co nejdéle… Jsou to dvě z nejdůležitějších osob v mém životě, už jen z toho důvodu, že jsem jejich jediné vnouče, a tak se mi odmala 100% věnovali.

Co bych vám ale ještě ráda ukázala je náš výlet na Hospital Kuks.

Hospital Kuks – Perla českého Baroka

Hospital Kuks byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. Jedná se o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun. Hospital Kuks je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí, a jednou z nejstarších lékáren – U Granátového jablka.

Text o troše historie jsem převzala z oficiálních stránek Kuksu.

IMG_7878

IMG_7900

IMG_7886

Celý Hospital prošel rekonstrukcí, takže je nově otevřen a doporučuji jeho navštívení všemi deseti! Absolvovat můžete takové 4 okruhy – Prohlídka po Hospitalu, Rodinná hrobka, Historie lékáren a Historie výroby léků. My si s rodinou (i babičkou, která šlapala jako mladice 😀 ) zaplatili všechny okruhy, kromě Historii léků. Myslím, že prohlídky stojí za absolvování, už jen proto, že člověk nikdy neví, kdy se na dané místo dostane. Kromě toho pro studenta vyjdou 3 prohlídky pod stovku, což je téměř za hubičku!

Prohlídky jsou vedeny průvodce a i mě „milovníka historie“ výklad zaujal a bavil. Je pojat s nadhledem a vtipem, takže člověka neunaví a lecos si zapamatuje. Mě nejvíce zaujala prohlídka starých lékáren, už jen proto, že se v tomto oboru víceméně pohybuji! 🙂 Viděli jsem dvě nejstarší lékárny v ČR, které byly opravdu krásné, různé staré uskladňovací nádoby, první lékárničky i stroje na léky a mnoho dalšího! Na konci jsme si také mohli vyzkoušet tvorbu tablet, pilulek nebo čípků.

 

IMG_7906

Nejstarší lékárna se symbolem granátového jablka

 

 

IMG_7907

Jedna z dalších starých lékáren U Zlatého lva v Praze.

IMG_7910

Takto vypadala malá dílnička, kde jsme si mohly tvorbu vyzkoušet.

Celý Hospital je lemován sochy Neřestí a Ctností od sochaře Brauna a jeho žáků. Každá socha věrně popisuje reprezentovanou vlastnost, takže člověk i bez nápovědy pozná, o jakou vlastnost jde. Celkem jde o 24 soch a zajímavostí je, že ty, které lemují Hospital jsou kopie původních, umístěných do jedné z budov Hospitalu. To proto, aby nepodléhaly okolním vlivům a co nejdéle se dochovaly.

 

IMG_7914

 

Všechny sochy i s pěknými popisky jsem našla na Wikipedii (tam každý najde vše :D), takže se určitě podívejte a prozraďte mi, která jedna Neřest a jedna Ctnost byste byli? 🙂 Já asi Lenost a Upřímnost, ale u neřestí by se toho našlo více, s ctnostmi mám s popisováním sebe sama vždy problém! 😀

Za Hospitalem najdete též bylinkovou zahradu, vinný sklípek a další zajímavá místa, takže se určitě nebudete nudit! 🙂

 

IMG_7911

 

IMG_7926

 

No, psala jsem na začátku, že to dnes bude delší! 😀 Nalákala jsem vás na výlet a líbí se vám tyto tipy? Pište do komentářů a nezapomeňte zmínit, která neřest a ctnost vás vystihuje! Budu se těšit.


Tip: Kde najít práci na královehradecku, klikněte zde. (spolupráce)


S láskou,

vaše Birdie.

4 Comment

 1. Ahoj, máš moc pěkný design blogu 🙂
  na Kuks se už chci dávno podívat – hezké fotky tu máš

  1. Birdie says: Odpovědět

   Děkuji! 🙂

 2. Kačí says: Odpovědět

  Taky KUKS plánuji už rok, takže mě tento článek moc potěšil a těším se na návštěvu o to víc 🙂 !

  1. Birdie says: Odpovědět

   Tak skvělé, to mám radost! 🙂 Nám se s rodinkou Kukus opravdu moc líbil! 🙂

Napsat komentář
Enter Captcha Here :