Tajemství asijské krásy v péči o pleť

Poté, co jsem se vrátila z Japonska (článek pro vás chystám, nebojte!) a potkávala všude ty nádherné, prozářené tváře, řekla jsem si, že veškerou předchozí péči o pleť hodím za hlavu a pokusím se najet na asijský způsob. Nejznámější jsou se svojí péčí Korejci, ale úplně stejně se o svou pleť starají právě i Japonci. A jelikož mám nyní velké problémy s pletí a trápí mě hormonální akné, snažím se nyní najet na tento nový styl a navíc se zaměřit na hygienu.

Korejskou péči o pleť jsme začala více vnímat poté, co jsem poznala Patti, která o péči o pleť točí naučná videa a sama má pleť jako panenka. Dělá i poradentsví na míru a i já s ní konzultuji produkty a jednotlivé postupy.
Nyní se také vzdělávám z moc hezké a cute knížky „Tajemství krásy Korejek“ od Cho Charlotte. Je v ní vše krásně vysvětleno, doplněno o rozkošné ilustrace a celkově je knížka takovým balzámem pro duši.


Tím hlavním tajemstvím je cca 10 kroků v péči o pleť, které se řadí do noční péče. Je to hodně, ale když se pak podíváte Korejce/Japonce do bezchybného obličeje, těch pár kroků navíc určitě snesete…

  • Jeden z mýtů, který tento postup vyvrací je, že se nemají míchat různé produkty s různým složením. Míchejte dle libosti, držte se určitých zásad a hlavně svoji pleť poslouchejte!
  • Nebudu vám sem dávat konkrétní produkty, protože si každý může najít ty svoje, podle finančních možností a dalších preferencí. Stačí, když budete můj postup dodržovat. 🙂 Kdybych ale měla nějak produkty zaškatulkovat, tak většinu produktů je od značky L´Occitane. Některé konkrétní produkty jsem uváděla ve článku zde.

Cca 10 kroků v péči o pleť

1) Důkladné odlíčení a čištění

  • Jde o tzv. dvojité odlíčení a čištění, kdy nejprve odstraníte makeup hydrofilním olejem a poté gelem na bázi vody.
    • Olej vmasírujete do pleti, očí a rtů, s malým množstvím vody vytvoříte emulzi, kterou obličej ještě promasírujete a nakonec setřete navlhčeným tamponkem.
      • Malý tip: Olej mi přijde velice šetrný i k očnímu okolí a mám pocit, že se mi zlepšila kvalita řas, které také méně vypadávají.
    • Zbytek makeupu a nečistot odstraníte jakýmkoliv čistícím gelem nebo pěnou. Já nejprve použiji gel (konkrétně vhodný i pro citlivou pleť s antibakteriálními složkami) na suchou pokožku, vmasíruji a teprve poté začnu mýt i s vodou. Slyšela jsem totiž, že tento postup je pro akné vhodnější. Párkrát do týden si také pomohu sonickým kartáčkem Foreo Luna Play.
    • Zjistěte si také pH jednotlivých produktů, abyste pleti neškodili. pH zdravé pokožky je 5 – 6, je tedy mírně kyselá a v tomto rozmezí by se měly pohybovat i produkty, které používáte. 🙂 V lékárně se ptejte po pH papírkách, stojí okolo 70 Kč.

2) Peeling

    • Peeling je samozřejmě důležitý proto, aby se pleť zbavila odumřelých buněk a šupinek. Já peelinguji cca 2x týdně.
    • Na co byste si ovšem měli dávat pozor jsou nyní tak oblíbené přírodní peeling z různých kávových zrn, drcených pecek a všeho možného… Tyto částečky totiž nejsou namlety stejně a mají ostré hrany, které pleť poškozují (takové používejte pouze na peeling těla).
    • Vybírejte takové, které mají částečky kulaté, i takové totiž mohou být v přírodě rozložitelné a netvoří tzv. nanoplasty.

3) Tonikum

  • Tento krok jsem dříve absolutně nezařazovala a přitom je u Korejek jedním z nejdůležitějších. Na důkladně očištěnou pleť aplikujte hydratační tonikum. Po čištění je totiž pleť stažená a potřebuje ještě více hydratace. Velkým obloukem se vyhněte tonikům s alkoholem, které pleť vysušují (a to i tehdy, pokud máte mastnou pleť).
  • Korejci také praktikují tzv. 7 skin method, kdy si do pleti postupně vklepáváte až 7 vrstev hydratačního tonika.
  • Já někdy tento krok nahrazuji termální vodou ve spreji. Chviličku počkám, než se sama vstřebá a poté pokračuji v dalším kroku…
  • O termální vodě a na co vše ji používám jsem vám psala zde.

4) Esence

  • Po toniku sahají asiatky často po hydratační esenci, která pleti dodává další hydrataci. Je hustší než tonikum a docela složitě se shání…

5) Sérum

  • Následně přichází na řadu sérum nebo zkrátka nějaká doplňková péče podle typu vaší pleti a podle toho, co zrovna potřebujete vylepšit. Séra, která si vybírám, jsou většinou hydratační a taková, která mají pleť za úkol rozzářit a vyhladit.

6) Krém

  • Posledním krokem je pleť namazat kvalitním obličejovým krémem. Je opět na vás a na vašem typu pleti, po jakém sáhnete. Roli hraje také textura, v létě obecně volím raději lehké gelové krémy, v zimě trochu hutnější, krémové. Opět vybírám hlavně hydratační, „vypínací“ a zklidňující krémy.
  • Pro lepší vstřebávání krému občas zařadím také masáž s Gua Sha, což je taková masážní pomůcka z přírodního kamene (já mám růženín přímo z Japonska). Podporuje prokrvování, působí protizánětlivě a měla by přispět k zářivější pleti bez ucpaných pórů. Spoustu videí, jak ji používat, najdete klasicky na YT.

7) Masky

  • Noční masky jsou skvělým nástrojem k tomu, abychom během noci pleti dodali všechny potřebné živiny, hydrataci a aby pleť mohla ještě lépe zregenerovat. To samé platí o plátýnkových maskách, které jsem donedávna trochu ignorovala… Přitom nestojí moc a pleť opravdu okamžitě hydratují. Ty samozřejmě nenecháváte na obličeji celou noc, ale naopak si dopřejete takový malý, tradičně 20 minutový, relax.
  • Já kromě hydratačních masek zařazuji i čistící masky, abych akné pořádně potrápila, konkrétně jílové.
  • Aplikuji cca 2x týdně.

8-9) Oční krém a lokální krém na akné a balzám na rty

  • Oční krém – Od 25 roku by se měl do večerní rutiny zařadit i oční krém, a to hlavně preventivně.
  • Lokální mast na akné – Pro mě je hodně důležité i ošetřit pupínky, které lokálně namažu. Dívejte se po složkách jako je peroxid, černé uhlí nebo zinek.
  • Balzám na rty – Snažím se nezapomínat na rty a i těm dopřát regeneraci přes noc.

10) Celková hygiena

  • Tohle je takový hodně obecný „titulek“, ovšem bez něho to nejde… V případě pleti s akné je nutné dodržovat zvýšenou hygienu a zařídit, aby se bakterie nešířily. Proto jsem zavedla následující kroky:
    • Měním ručník na obličej a polštáře jednou za týden.
    • Přestala jsem s těžkým srdcem používat beautyblender i různé žínky a bavlněné tamponky na odlíčení.
    • Mobil čistím antibakteriálním gelem nebo se snažím telefonovat se sluchátky.
    • Všechnu sypkou dekorativní kosmetiku (pudry, tvářenky…) přestříkávám 100% alkoholem (stačí vám i vysoceprocentní, např. Alpa), který jsem si nalila do lahvičky se sprejem. Nestačí totiž čistit jen štětce, bakterie samozřejmě žijí i v produktech… A alkohol se téměř okamžitě zase vypaří, takže se o produkty nebojte.
    • Opravdu se snažím si na pleť sahat co NEJMÉNĚ! To je ale asi největší problém…

Co si z článku odnést?

Paradoxně, i když je to dlouhý seznam, vám celá večerní péče zabere cca 10 min, což opravdu není nic hrozného. Naopak ráno pleť pouze oplachuji vodou (cca 2x týdně použiji i gel), nanesu tonikum a následně zmatňující krém. V denní péči je hodně důležité zahrnout i ochranu před sluníčkem, jinak vám kromě horších věcí, hrozí nehezké pigmentové skvrny. Já používám makeup s SPF 15, který by do našich ČR podmínek měl během roku stačit.
Sama na sobě musím jednoznačně potvrdit výsledky a i přátelé a rodina si všimli změny, což je pro mě opravdu skvělý pocit. Pupínky se mi na pleti stále objevují a navíc mám po akné hodně červených flíčků, ale ten rozdíl je vážně markantní. 🙂


Nakonec mi byla doporučena profesionální kosmetika, která se zaměřuje na akné a která pleť hlavně vyčistí a desinfikuje. Stále nevím, kam zajít, máte někdo nějaký tip?

A co říkáte na tento asijský způsob péče o pleť? Znáte? Řídíte se jím?


Tento článek byl také psán v barterové spolupráci s Notino.cz

Pište mi do komentářů, uděláte mi tím velkou radost a pokud se vám článek líbil, nezapomeňte lajkovat moje stránky:

Facebook
Instagram

… a já se na vás budu těšit opět u toho dalšího!

S láskou,

vaše Birdie.

 

Napsat komentář




Enter Captcha Here :